Czy wiesz, że na świecie istnieje ponad 600 milionów kotów domowych? Każdy z tych futrzanych przyjaciół posiada własny, wyjątkowy urok – a największą rolę w tej wyjątkowości często odgrywa umaszczenie kota, czyli kolory i wzory sierści. Kolor kociej sierści nie tylko decyduje o atrakcyjności wizualnej naszego pupila, ale może również wiele powiedzieć o jego genach czy płci.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu fascynującemu zagadnieniu i poznajmy popularne kolory sierści kotów oraz ich znaczenie.
Umaszczenie kota – jakie są najpopularniejsze kolory kociej sierści?
Bury
Najczęściej występujący typ umaszczenia kotów domowych – szare i brązowe pasy lub plamki. Tak zwany kot europejski, czy typowy „dachowiec”, często posiada właśnie ten wzór futerka.
Czarny
Czarne koty zawsze wzbudzały emocje. Niektórzy przypisują im magiczne moce, inni uznają za symbole szczęścia w różnych kulturach (np. w Wielkiej Brytanii czy Japonii). Czarny kolor sierści nadaje kotu tajemniczy, elegancki wygląd – nic dziwnego, że wiele osób marzy o czarnym kocie.
Rudy
Rude koty kojarzą się nam najbardziej pozytywnie – są wyjątkowo sympatyczne i przyjazne. Popularnym przykładem rudego kota jest Garfield – bohater kreskówek.
Szylkretowy (tortoiseshell)
Jest to umaszczenie składające się z wymieszanych plam czarnych, rudych i kremowych. W zdecydowanej większości zdarza się u kotek, a kocury o tej sierści należą do prawdziwej rzadkości.
Tricolor (calico)
Inaczej zwane kaliko – umaszczenie tricolor zawiera trzy podstawowe kolory: biały, czarny i rudy. Podobnie jak w przypadku szylkretów, trzykolorowe są w większości przypadków samice. Jeśli samiec posiada takie umaszczenie to jest on wtedy bezpłodny (co nie oznacza, że nie trzeba go kastrować, wciąż produkuje hormony płciowe).
Biały
Całkowicie biała sierść jest niezwykle elegancka i rzadka. Co ciekawe, białe koty mają często niebieskie oczy, a niekiedy bywa, że są głuche (zwłaszcza gdy mają oboje niebieskich oczu). Należy wiedzieć, że koty o tym umaszczeniu są bardziej narażone na choroby skóry (w tym nowotwory), spowodowane promieniowaniem UV.
Czekoladowy
Sierść w kolorze czekoladowym występuje stosunkowo rzadko, ale jest niezwykle atrakcyjna. Najpopularniejszymi kotami o takim umaszczeniu są koty birmańskie oraz brytyjskie krótkowłose. Kolor ten przypomina mleczną czekoladę i jest szczególnie ceniony wśród hodowców.
Ciekawostka: koty posiadają dwa kolory wibrysów: biały i czarny. Jednak rasa Kota Hawańskiego posiada nie tylko czekoladową sierść, ale także wąsy!
Cynamonowy
To umaszczenie o ciepłym, rudobrązowym odcieniu, przypominającym kolor cynamonu. Najczęściej spotykany u ras orientalnych lub abisyńskich. Przyciąga uwagę niezwykłą intensywnością koloru.
Jakie są rodzaje umaszczenia kota?
Oprócz koloru, umaszczenie kota możemy podzielić na różne wzory:
-
Jednolite (solid) – jeden jednolity kolor na całym ciele.
-
Tabby – pręgowane, plamiste lub marmurkowe wzory.
-
Szylkretowe – chaotycznie wymieszane kolory sierści.
-
Colorpoint – ciemniejsze znaczenia na łapach, pyszczku, uszach i ogonie (typowe np. dla kotów syjamskich).
Od czego zależy umaszczenie kota?
Kolor i wzór sierści kota zależy przede wszystkim od genetyki, czyli dziedziczenia genów po rodzicach. Niektóre geny działają dominująco, inne recesywnie – co decyduje o różnorodności umaszczeń.
Czynniki wpływające na kolor sierści kota:
-
Genotyp rodziców
-
Dziedziczenie dominujące i recesywne
-
Hormony i środowisko
Umaszczenie kota a charakter i płeć
Istnieją opinie, że umaszczenie kota jest powiązane z jego charakterem. Przykładowo:
-
Rudy kot uważany jest za wyjątkowo spokojnego i przyjaznego.
-
Koty szylkretowe i tricolor kojarzone są z charakterem bardziej temperamentnym i niezależnym.
Co więcej, niektóre umaszczenia (np. szylkretowy, tricolor) są wręcz typowe dla samic, co ma związek z chromosomami płciowymi.
Jednak nie jest nigdzie udowodnione, że kolor futra jakkolwiek wpływa na koci charakter 😉
Czy koty zmieniają kolor sierści?
Tak, umaszczenie kota może ulec zmianie wraz z wiekiem. Młode koty często ciemnieją lub jaśnieją.
Zmiany koloru mogą też wynikać z diety, zdrowia (np. niedobory żywieniowe – koniecznie skonsultujmy to z naszym lekarzem weterynarii!) czy ekspozycji na światło słoneczne.
Jak dbać o sierść kota?
Właściwa pielęgnacja sierści to klucz do zdrowego i pięknego futra:
Odpowiednie odżywianie
Dobra dieta bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 zapewnia zdrową sierść. Warto też zadbać o kompletną, mokrą karmę wysokomięsną (np. z naszej polecanej listy). Odpowiednie jedzenie to podstawa pięknego futerka.
Czesanie
Regularne wyczesywanie poprawia kondycję sierści, usuwa martwe włosy i zapobiega powstawaniu kołtunów. Zadbajmy, aby szczotka lub grzebień miały delikatne końcówki (zakończone kuleczkami). Z naszej strony zalecamy tzw. „pudlówki”. Czeszmy je delikatnie, a jeśli zauważymy, że zwierzak ma już dość, przerwijmy. W przypadku kołtunów czasem niezbędne jest też skonsultowanie się z weterynarzem, gdyż mogą one wymagać np. zgolenia.
Strzyżenie kotów
Zwykle nie jest wymagane, jednak niektóre rasy z długim futrem wymagają okazjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych (np. wycięcia wyżej wspomnianych kołtunów lub przy chorobach skórnych).
Kąpiel
Większość kotów sama dba o czystość futerka, jedynie w rzadkich przypadkach niezbędna jest kąpiel (np. koty ubrudzone trudno zmywalną substancją lub po leczeniu Lambliozy [giardiozy]).
Regularna kąpiel jak w przypadku kotów jest wręcz niewskazana, gdyż bardzo stresuje ona zwierzęta (a stres zamanifestować się może chorobami np. układu moczowego), a także zmywa naturalne sebum ze skóry, co doprowadzić może do łupieżu czy podrażnień.
Podsumowanie
Umaszczenie kota to niezwykle ciekawe zagadnienie, które warto bliżej poznać, by lepiej rozumieć swojego futrzanego przyjaciela. Każdy kolor sierści może mieć dla nas swoje znaczenie. Pamiętaj jednak, że niezależnie od koloru, każdy kot jest wyjątkowy i zasługuje na pełną troskę i miłość.